MATRIX præcisionssåmaskine med hydraulisk trykstøtte
MATRIX præcisionssåmaskinen, som blev lanceret i august 2024, vil blive suppleret med en variant med hydraulisk trykstøtte og køresporsmarkering.
Hydraulisk, trinløst justerbar trykstøtte
Med den hydrauliske trykstøtte på MATRIX kan det ekstra tryk på såskæret justeres trinløst og nemt fra terminalen fra 0 til 120 kg pr. såaggregat. Som ekstraudstyr kan der tilføres et ekstra 20 % skærtryk til såaggregaterne i traktorsporet for at sikre jævn kørsel og præcis placering af såsæden.
Intelligent førspiringsmarkering
Takket være den monterede hydrauliske cylinder kan de enkelte såaggregater ikke bare sættes under tryk, men også løftes efter behov. Når der oprettes et kørespor, hvilket kan gøres med Tramline Control, løftes hele såaggregatet , så rækken ikke bearbejdes. Takket være udløftningen arbejder de enkelte aggregater ikke i jorden, hvorved sliddet kan reduceres. Desuden kræves der ingen ekstra komponenter til køresporsmarkeringen, så der skal ikke bæres ekstra vægt, og der er ingen ensidig belastning på såaggregatet. Det hydrauliske udstyr i MATRIX gør det også muligt at markere med højre og venstre markører samtidig.
Intuitiv betjening
Både trykreguleringen af de enkelte såaggregater og køresporsmarkeringen er fuldt integreret i GDI (= GRIMME Digital Interface), hvilket sikrer en enkel og intuitiv betjening. Maskinen kan betjenes ved hjælp af Load Sensing eller ved hjælp af en dobbeltvirkende styreenhed.
Den nye MATRIX har en valgfri telemetrienhed, så oplysninger og parametre kan overføres til myGRIMME, den webbaserede slutkundeportal. De nye myGRIMME-funktioner som "Fields", markrelateret dokumentation og visualisering, og "Crops", registrering og dokumentation af sorter, kan nu bruges.
Billede: Den hydrauliske trykstøtte giver mulighed for at reagere hurtigt på skiftende jordbundsforhold.
Billede: Køresporsmarkeringen fås til alle 12 eller 18 rækker